Seeing Assistant Home

Seeing Assistant Home to aplikacja stworzona przez polską firmę Transition Technologies S.A. Aplikacja ta działa w systemie IOS. Jej zadaniem jest pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym w codziennych czynnościach domowych, choć bywa przydatna także poza domem. Można ją nabyć w sklepie Apple za ok. 4 euro (marzec 2015).

Nie musimy kupować przysłowiowego kota w worku. Producent udostępnił swoją aplikację także w wersji Lite. Można ją bezpłatnie pobrać i zainstalować na swoim „jabłuszku”, aby przekonać się czy oferowane funkcje są mi tak naprawdę potrzebne i czy warto za nie płacić. Wersja Lite ma pewne ograniczenia w stosunku do wersji pełnej. Ograniczenia te dotyczą limitu czasu, przez jaki możemy korzystać z określonych funkcji w ciągu dnia czy ilości zapisanych kodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednej strony można program poznać, z drugiej jednak jego codzienne używanie w wersji Lite będzie – delikatnie mówiąc – mało komfortowe.

Funkcje

Aplikacja Seeing Assistant Home umożliwia:

  • Tworzenie i skanowanie kodów,
  • Rozpoznawanie kolorów,
  • Wykrywanie źródła światła,
  • Wykorzystywanie iPhone’a jako lupy elektronicznej.

Kody

Możliwość skanowania i tworzenia kodów to moim zdaniem najlepsza funkcja tego programu. Do obsługi kodów służą w menu głównym programu opcje „Skanuj kod” oraz „Kody”. Pierwsza z nich – jak sama nazwa wskazuje – służy nam do skanowania kodów kreskowych lub QR z różnych miejsc np. opakowań. Po zeskanowaniu kodu otrzymujemy informację np. o zawartości opakowania czy inne przydatne rzeczy zakodowane w kodach QR. Dzięki temu już nie musimy zgadywać  jaki dżem czy jogurt wyjęliśmy właśnie z lodówki. Nie musimy znać dokładnego położenia kodu na opakowaniu. Program sam wykryje istnienie kodu, gdy będziemy skanowali kolejne ścianki opakowania. Mamy także możliwość zastępowania informacji z wyszukiwarki internetowej własnymi określeniami. Wówczas po zeskanowaniu kodu zamiast informacji z wyszukiwarki Google, dostaniemy nazwę rzeczy, którą sami wcześniej przypisaliśmy do danego kodu. Opcja „Kody” służy do zarządzania zapisanymi kodami. Możemy tutaj m.in. wygenerować nowy kod kreskowy, który posłuży nam do oznaczenia różnych rzeczy. Wygenerowany kod można wydrukować korzystając z drukarki bezprzewodowej, lub wysłać mailem, aby następnie wydrukować go z komputera. Następnie z pomocą osoby widzącej można tak przygotowany kod wyciąć i umieścić w odpowiednim miejscu, a  po jego zeskanowaniu dodać własny opis rzeczy i gotowe. W podobny sposób możemy tworzyć także własne kody QR. Różnica polega na tym, że w przypadku kodów QR informację, jaka ma zostać zapisana w nowym kodzie należy podać w momencie jego generowania. Potem można taki kod wydrukować bezprzewodowo, lub z komputera. Umieszczona w kodzie QR informacja będzie możliwa do odczytania także za pomocą innych urządzeń czy oprogramowania służącego  do odczytu tego rodzaju kodów.

W ten sposób można oznaczać różne przedmioty, które nie posiadają kodów fabrycznych, aby potem je rozpoznawać za pomocą iPhone’a, a w przypadku kodów QR także za pomocą innych urządzeń.

Rozpoznawanie kolorów

Dzięki funkcji „Rozpoznaj kolor” niewidomy użytkownik może dowiedzieć się jakiego koloru jest interesujący go przedmiot, ubranie itp. Wystarczy skierować aparat w stronę interesującego przedmiotu, by usłyszeć jego kolor. Działanie tej funkcji jest uzależnione przede wszystkim od odpowiedniego oświetlenia. W niekorzystnych warunkach możemy sobie pomóc używając wbudowanej lampki. Włączamy i wyłączamy ją potrząsając telefonem.

Program potrafi rozpoznawać tylko podstawowe kolory. Nie dowiemy się więc czy np. czerwony jest jasny, a zielony ciemny. Na problem natrafimy także, gdy sprawdzany przedmiot będzie wielobarwny. Wówczas  niezależnie od ilości kolorów, przewagi jednego z nich lub jej braku program zakomunikuje nam jedynie „mix”. Taki komunikat raczej nie jest zbyt pomocny.

Wykrywanie źródła światła

Ta funkcja pozwala zorientować się czy np. wychodząc z domu nie zostawiliśmy przez pomyłkę włączonego światła, gdzie w nieznanym pomieszczeniu może znajdować się okno itp. Po wybraniu funkcji „Wykryj światło” słychać dźwięk. Kierując aparat w różne strony, słychać zmianę wysokości dźwięku. Im dźwięk jest wyższy, tym przestrzeń przed aparatem jest jaśniejsza. Przesuwając palcem po ekranie możemy także odczytać natężenie światła wyrażone procentowo.

Lupa

Dzięki tej funkcji osoby słabowidzące mogą zamienić swojego iPhone’a w lupę elektroniczną. Można powiększać obraz z kamery tylnej, a po wybraniu odpowiedniego przycisku także przedniej. Wówczas lupa może pełnić funkcję lusterka. Podczas korzystania z lupy można regulować powiększenie, jasność, kontrast oraz zmieniać obraz kolorowy na czarno-biały lub zastosować inwersję.

Niestety jako niewidomemu jest mi trudno oceniać działanie tej funkcji. Nie potrafię napisać niczego na temat choćby przybliżonego poziomu powiększenia, jasności czy kontrastu.

O czym jeszcze warto wspomnieć?

Aplikacja potrafi obsługiwać polecenia głosowe, których wykaz znaleźć można w pomocy. Przydatną opcją może okazać się archiwowanie danych w chmurze. Dzięki temu w przypadku zmiany telefonu, czy konieczności przywracania go do ustawień fabrycznych nie utracimy swojej bazy kodów. Do archiwowania niezbędne jest konto Dropbox.

Moim zdaniem aplikacja Seeing Assistant Home jest warta uwagi. Dzięki wersji Lite można osobiście poznać jej funkcje i ew. podjąć decyzję w sprawie jej zakupu.

Zbigniew Grajkowski